Ülo Ennuste majandusartiklid

K&E vastulauseid rahvusliku teadmusruumi risustamisele

NB! Prof H. Lindmäe vastutustundeline „Vastulause“ ajakirjas K&E* rahvusliku teadmusruumi räige risustamise vastu:

Holokaust eesti rahva süükoormaks?

TEKST: HERBERT LINDMÄE
ÕIGUSTEADUSE DOKTOR, PROF EMER

Eesti keeleteadlase, filosoofiadoktori, antropoloogilise ja etnolingvistika professori, Eesti Keele Instituudi direktori, keeleajaloo ja -teaduse osakonna juhataja Urmas Sutropi ajaleheartikkel „Holokaust, kurjus ja meie” (Postimees, 28.01.2013) kehutab täit avameelsust eeldavat arutelu, mis puudutab lähiajaloos nii juutide kui ka eestlaste saatust ja suhteid.

Kogu lugupidamise juures tunnustatud keeleteadlase vastu tuleb aga tunnistada, et tema selleteemaline käsitlus jääb poolikuks, pindmiseks ja ühepoolseks ning kutsub esile nõutust, arusaamatusi ja vastakaid mõtteid.
Autor kinnitab: Mul on hea meel, et me tähistame holokausti ohvrite mälestuspäeva. Mõistagi jagame tema heameelt. Siinjuures on aga vaja täpsustada, et päevakohane jutt peaks olema mitte ainult holokaustist, vaid ka inimsusevastaste kuritegude ohvrite mälestamise päevast. Nii on vastavalt Vabariigi Valitsuse 6. augusti 2002. aasta otsusele 27. jaanuar nimetatud holokausti ja teiste inimsusevastaste kuritegude ohvrite mälestamise päevaks (27. jaanuar on Auschwitzi-Birkenau koonduslaagri vangide vabastamise mälestuspäev). …..

Samalaadne kaalukas „Arvamus“ lk9 Peep Varju poolt (kahjuks mitte võrgus):

„ Muremõtteid meie lähiajaloost. Me ei austa kangelasi, kes on ennastohverdavalt võidelnud vaba Eesti eest“.

Sellest näiteks lõik:

„Järgmine eesti ajaloolaste uurimistöö, mis uute avastustega vapustas eesti rahvast, oli mõned aastad hiljem Moskva arhiividest Magnus Ilmjärve poolt kogutud informatsioon sõjaeelse Eesti Vabariigi juhtidest kui riigireeturitest ja vaenuliku riigi agentidest. Konkreetselt kirjutas ta reeturiks presidendi Konstantin Pätsi. Seda fantaasiaküllast tööd kaitses autor 2004. aastal Helsingi Ülikoolis ajaloodoktori kraadile. Eestis sai töö tuntuks mitte akadeemiliste ringkondade hinnangute järgi, vaid ajalehes Postimees reklaamituna ja seejärel väga lööva pealkirjaga raamatuna „Hääletu alistumine“. Meie jaoks peaks olema oluline hinnang, mille andis rahvakirjanik, tuntud demokraat ja poliitvang Jaan Kross. Ta ei saanud vaikides jälgida käivitatud laimukampaaniat Vabariigi Presidendi institutsiooni vastu ja võttis sõna ajakirjanduses avaliku vastulausega ning mõistis hukka sellise ebaeetilise käitumise. Mõni aeg hiljem tõi asjasse selguse ajaloolane Jaak Valge, kes võttis vaevaks uurida Moskva arhiivides neidsamu dokumente, mis inspireerisid M. Ilmjärve uut ajalugu kirjutama. Ajakirjas Akadeemia avaldatud hästi argumenteeritud uurimistöös tegi J. Valge meile selgeks, et dokumentaalset tõestust väidetavale reetmisele või agenditööle pole. Samale järeldusele tuli ka juhtiv Sankt-Peterburgi  ajaloolane Rupassov. M. Ilmjärve ainsaks argumendiks jäigi tema lause: „Kui sadades dokumentides kirjutatakse ühte ja sama, siis peab see olema tõde“. Et aga seda tõde kirjutasid totaalsele valele spetsialiseeritud kommunistid, seda meie värske ajaloodoktor ei soovinud mõista. Kui me pakkusime M. Ilmjärvele võimalust osaleda avalikus diskussioonis tema avastuste teemal, siis ta loobus mõttevahetusest. Kahjuks ei suutnud magnusilmjärvelike avastuste ümberlükkamine oluliselt muuta avalikku arvamust. Ühel hilisemal avalikul küsitlusel selgus, et enam kui pooled küsitletutest usuvad tema loodud müüti hääletust alistumisest ja meie riigijuhtide reeturlikkusest. Kord lendu lastud vale Eesti riigi halvustamiseks jäigi käibele ja seda korrutavad tõe pähe siiani meie nn arvamusliidrid. Keegi neist ei anna endale aru, kuidas selline vale mürgitab meie ühiskonda ja näitab kommenteerijate endi ebakompetentsust.“

P.S.: saatuse iroonia et hea inimese Jaak Valge raamatu „PUNASED 1“ paari nädala eest ilmunud esmatrükk osutus lugemiskõlbmatuks täielikuks trükitehniliseks praagiks – aga müügiedu oli suur sest oli kilesse pakitud nii et raamatupoes osja ei näeks õudselt hajusroosat õliõrna udust silmapilkselt silmirikkuvat šrifti :==).

Advertisements

detsember 28, 2014 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: