Ülo Ennuste majandusartiklid

Okupandi määratlemisest

Okupandi määratlemisest rahvuslikus teadmusruumis

Parajasti tuleks alustada ajakirja K&E 4/14 kaanepildist: aastaid ja aastaid on esikkaanel olnud mundris ja relvaga veneokupatsiooni vastu võitlejate mundris portreed – kuid – seekord värske eks-minister Jürgen Ligi ja tsiviilis. Ilmselt sõnasõjas meie unikaalselt teaduskraadita teadusministri vastu. Rahvuslikult väga piinlik seik et nn teadusminister püüab parajasti varjata meil teaduspõhiselt korduvalt ja korduvalt tõendatud fakte et okupatsioon 1940-91 tekitas siin rahvuslikult tohutuid kahjusid ning seda arvukate pikaajaliste negatiivsete järelmõjudega mis laastavad meie kodumaist rahvuslikku arengut veel vähemalt aastakümneid – püüab varjata ilmselt meile putinistliku „ametliku ajaloolise tõe“ pähemäärimiseks .

Vt nt tõenduseks kokkuvõtlikult 2005 seisuga:

  1. Valge raamat: Eesti rahva kaotustest okupatsioonide läbi 1940-199. Okupatsioonide Repressiivpoliitika Uurimise Riiklik Komisjon, Eesti Entsüklopeediakirjastus, Tallinn.

http://digar.nlib.ee/digar/show/?id=8196

  1. The White Book. Losses Inflicted on the Estonian Nation by Occupation Regimes 1940-1991. State Committee on the Investigation into Repression Policy of Occupation, Estonian Encyclopaedia Publishers, Tallinn:

http://digar.nlib.ee/digar/show/?id=8192

  1. Белая книга: о потерях, причиненных народу Эстонии оккупациями 1940-1991 / Государственная комиссия по расследованию репрессивной политики оккупационных сил; ORURK-24. Kirjastus Ilo. Tallinn, 2005 :

http://digar.nlib.ee/digar/show/?id=1604

Vt sealt ka sadu osundusi nii arhiividele kui ka uurimustele (tuleb vabandada et ülaltoodud kaotuste hinnangud on juba kümnendi vananenud ja seega praeguseks juba lünklikud (eriti nt rahvuslike psüühiliste kahjustuste mõjude hindamisel eestlase praegusele anomaalsele väljarändele seoses okupantriigi agressiivistumisega) kuid hilisemad kokkuvõtlikud andmed puuduvad).

No nii – vist eile TVs venevälisminister Lavrov määratles okupante sisuliselt putinlikult umbes nii: „lähisvälismaade arengut ning vabanemist korraldavad kaasmaalased“ – kellede tegevuse mistahes toetamine  Venemaa poolt on vaieldamatu.

Meie intellektuaalidest on okupandi defineerimise teemal hiljuti publitseerinud mtk Mari Meel (kirjanik Mari Saat) kes soovitab piirduda selles sensitiivses küsimuses sõnaraamatute kasutamisega ja mitte neid oma asjatundmatustega täiendada: okupant olla okupatsiooni teostaja (Saagpakk 1951 soovitab meile ingl vasteks ka „invader“ juhul kui tähelepanu ei ole juhitud repressioonide olemasolule).

P.S.: et okupatsioonikaotuste mahavaikimise taga võivad olla putinistlikud poliitikad – seda näitavad ilmekalt meie sõna- ja mula-vabas ajakirjanduses ilmuvad hõiked nagu nt:

„ümbersündinud kommunistid, kes tulevad omaenda s…tta Jevgeni Ossinovski-taolistele nina alla hõõruma. Ossinovskile, kes oli okupatsiooni lõppedes lasteaias käiv titt ning ei ole seega Ansipi ega Ligi ees kuidagi aruandekohustuslik.“ (http://andreihvostov.blogspot.com/2015/01/raske-on-olla-jumal.html).

P.S.P.S.: märkimisväärne on et K. Muuli hiljuti PMis dotseeris et kuna 24 a on okupatsioonist möödunud et siis väljarännu küsimustes okupatsiooni mõjude arvestamine oleks mõttetu. Samas sügisel anti Nobel’i auhind prantsuse romanistile kes muud ei teegi kui okupatsiooni invaliidistavate mõjude kestvusega üle poole sajandi rahvuslikule intellektile ja seda ka väljarännus: http://en.wikipedia.org/wiki/Patrick_Modiano

Ometi seal okupandid ei asunud pärisasukateks, ei nõua Põhiseaduse vastaselt saksa keelt riigikeeleks, ja parajasti ei Merkel ole võrreldav kiskjaliku Putiniga jne. Ometi ei olnud seal okupatsioon kaugeltki nii barbaarne – eriti rahvusliku intelligentsi hävitamise osas ega kestlikkuses nagu siin – vt nt:                     http://www.communistcrimes.org/en/Database/Estonia/Estonia-Communist-Era   ning       http://digar.nlib.ee/digar/show/?id=134869   ja võrdle seda Modiano lapstegelastega  okupatsioonis.

Sama lehe väitel üks meie aja suurimaid intellektuaale olla avastanud et maailma üks võimsamaid investeerimisfonde olla 1998 kaotanud miljardeid selle tõttu et kasutanud investeerimiseotsustes Nobelistide matemaatilist valemit. Häda on nüüd selles et rahvusvaheliselt kaheldakse et kas selles fondis üldse teati selle valemi olemasolust või kas seal tõesti leidus tüüpe kes võinuks mõista selle valemi sisu – võta sa kinni – kuid selge on see et Nobelistitid ja Lääne intelligents üldse on üldiselt meie intellektide kõrval ikka kõkimõkid nagu nad olid seda juba nt 1940.

Viimase kohta vt nt J. Valge „PUNASED I“ (2014) mille järgi meie „kommunistlikud intellektuaalid“ eesotsas Vares-Barbarus’ega pidasid stalinlikke surmalagreid Venemaal lihtsalt kapitalistide liialduseks millega pole vaja arvestada ning arutlesid salongides et kuidas Päts’i terrorist pääseda nt õndsas olekus „kõigi töörahvaste kodumaaga“ liitudes – soovitavalt nn Mongoolia Vabariigi formaadi väljamängimisega: muide sellel ajal oli juba isegi maailmakuulsa intellektuaali  filosoofi ja kirjaniku Aldous Huxley raamat „Ends and Means“ Londonis  ammu ilmunud milles rangelt teaduspõhiselt stalinistliku kommunistliku terrorismi analüüs.

Ah et miks mitte häda mõistusega: aga nt sellepärast et nt kõiki neid meie suurvaimude tõid on lugeja tänapäeval tehisintellektiga paari klikiga tõlkida – ja – miks ei võiks disainida ka tehisintellektilisi automaatprogramme nende retsenseerimiseks ja miks ei võiks neid rakendada nii massimeedias kui ka sotsiaalvõrkudes sest nende disainide produktiivsus on tohutu – veel suurem kui vastutustundetute sõnavabaduslike mullide ning vahu kommunikatsioontehnoloogiline produtseerimine (vt küberteoreetilisi aspekte vt nt: Ennuste, Ü. 2008. Synthetic Conceptions of Implementing Mechanisms Design for Public Socio-Economic Information Structure: Illustrative Estonian Examples. Kirch, Aksel; Kerikmäe, Tanel; Talts, Mait (Eds.) Socio-economic and institutional environment: harmonisation in the EU countries of Baltic Sea Rim: a collection of research articles dedicated to the 10th Anniversary of the Institute for European Studies, Tallinn: Tallinn University of Technology, 9 – 39:http://www.ies.ee/iesp/No4/Ennuste.pdf ).

Advertisements

jaanuar 13, 2015 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: