Ülo Ennuste majandusartiklid

LP BlogiPublik

Lp Blogi-lugeja Publik: kas Riigireformi ei peaks alustatama eeskätt RMi transformeerimisega MKMi – „Eelarve Propaganda Osakonnaks“?

Tõepoolest:

Esiteks. Sest nt riigieelarve osas kõige põletavamalt olulisemas küsimuses nagu seda on Eestis teenitud kasumite välismaale (sh ka Venemaale isegi sanktsioonidest hoolimata) transfeerimine maksustamata kujul mitmesuguste petunimede all – selles küsimuses näikse RM tegelevat ainult populistlikult ning ainult nukataguste kanalite kaudu.

Nt @telegram.ee veergudelt:
http://www.telegram.ee/eesti/uks-rumal-kusimus-kas-riik-kogub-pankade-444-miljonilise-kasumi-pealt-makse#.VSvlxtx8ZH4

saame erakordselt teda järgmist:
„Rahandusministeeriumilt uurisime, kas linnalegend, et Rootsi pangad Eesti klientide pealt teenitud kasumi ilma riigile midagi maksmata siit välja veavad, vastab tõele? Ja juhul kui nii on, siis kas on plaanis seaduseid muuta nii, et riik Rootsi pankade kasumi pealt rohkem teeniks?
Kommentaari andis ministeeriumi avalike suhete osakonna peaspetsialist Rainer Laurits: “Eesti tulumaksusüsteemi põhimõte on, et ettevõtted maksavad tulumaksu kasumilt ainult selle jaotamisel dividendidena, muude omakapitali väljamaksetena või nn varjatud kasumieraldistena. Kuni kasumit ei jaotata, tulumaksukohustust ei teki.
Kui ettevõte maksab aga Eestis teenitud kasumi arvelt dividende (sh välismaisele emaettevõttele), siis tuleb tal maksta nende pealt tulumaksu. See kohustus kehtib juba praegu ning on koht, kus pankadel ei ole võimalik teistsuguseid otsuseid langetada. Eestis makstakse tulumaksu eelkõige kasumilt, mis on teenitud Eestis. Välismaal teenitud kasum on Eestis reeglina topeltmaksustamisest vabastatud.
Tulumaksu tuleb juriidilistel isikutel maksta ka ettevõtlusega mitteseotud kuludelt ja väljamaksetelt ning kingitustelt, annetustelt, vastuvõtukuludelt ning töötajale tehtud erisoodustustelt. Lisaks on kohustus maksta teisi Eestis kehtestatud makse. … .”“
– jutt populistlikult selge – et kuni kasumit pole jaotatud siis saab seda seaduste järgi tulumaksuvabalt siirata kuhu tahes riiki ja mistahes investeeringu nime all ning EP Statistika järgi seda tehakse aastaid miljardite mahus – miks seadusi ei muudeta et Riigieelarvesse sadu miljoneid lisaks ei laekuks – aga see oleks välismaa emaettevõtetele ju kahjulik
Teiseks. RMi nagunii kaugeltki ei käsitle rahvusliku majanduse kogu rahandust – vaid ainult selle fiskaalse osaga: nt maksebilansi finantskonto jääb millegipärast RMi prognoosidest välja (vt LISA) ja tegelikult ei prognoosita seda meil mitte kellgi poolt – ning – selle tõttu nt jääb täiesti arusaamatuks et kui suures osas koguinvesteeringutest realiseeritakse kodumaises majanduses ning milline osa piiritaga koos sellega kaasnevate rahvuslike finants- ja inimkapitali-kaotustega ning riskidega (ja muidugi hargmaiste korporatsioonide kindlate võitudega – muide nt EP tänavu suurendab sadades miljonites välis-investeeringute mahtu seoses ECB QEga kuid RMi prognoosis selles pole õhkagi :==)
Kolmandaks. Nagu näha RMi 2015 Kevadprognoosist siis peamine vileaur on läinud eeskätt olukorra lakeerimise peale nt: a) konvergentsijoonis ajas on arvutatud populistlikus PPS valuutas ehk lokaaldeflaatoriga – samas kui on teada et EL Komisjon ei kasuta prognoosides PPSi ning et Eurostat keelab seda üldse kasutada ajalistes võrdlustes kui väga ligikaudset imaginaarset parameetrit (muidugi rahandusminister parajasti kes oli endine ühe rootsipanga tütre analüütik ei saanudki taolisi nüansse teada (mida Jürgen Ligi suurepäraselt teadis nagu sedagi et tänavu veel ELis kasumimaksu paradiisid Komisjoni direktiividega likvideeritakse ning seega tuleb meil 2016 riigieelarve prognoosimisega suur jäma :==).

P.S.: RMi transfeerimine oleks ilmselt ratsionaalne ka selle tõttu et seoses Eesti maailmakuulsa e-residentsuse programmi rakendumisega MKM tegevusmaht üleilmselt suureneb tuhandeid kordi kui mitte rohkem – juba ongi kaks väga kaalukat meie kaasresidenti teada nagu Jaapani PM Shinzano Abe ja Economisti vanemtoimetaja Edward Lucas kes ajakirjanduse usaldusväärsetel andmetel isegi kaaluvat oma firma siia registreerimist kasumimaksu optimeerimiseks :==).

LISA – Katke RM 2015 Kevadprognoosi Kokkuvõttest koos NB! Märkusega (üe)

„2015. aastal suureneb jooksevkonto defitsiit 0,8%ni SKPst valitsussektori ja
ettevõtete suureneva investeerimisaktiivsuse tõttu, mis avaldub
väliskaubandusbilansi mõningases halvenemises. Ka järgnevatel aastatel mõjutab
välistasakaalu eelkõige investeeringute tugevnemine. …

(NB! Märkus: Rahandusloogiliselt peab „jooksevkonto“ käsitlusele järgnema samas mahus „finantskonto“ prognoosimine – kuid siin on RMil analüüsis sügav lünk sest järgneb Tööturu lõik – lünk mis muudab kogu prognoosi teadustühiseks/mõttetuks ning mitteusaldusväärseks rahvusliku majanduse kui terviku arenguprojitseeringuna … üe)

Tööturu olukord muutub üha pingelisemaks ning töötuse kiire vähenemine on juba …”

Advertisements

aprill 14, 2015 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: