Ülo Ennuste majandusartiklid

Maksupöördest

Globaalne turumajanduse maksude pööraja – Mart Laar „Pööre“ 2015 Pt 19 „Turumajanduse nähtamatu käsi“  lk 297-309

Tõepoolest:

  • Lk308 „ … 1998. aastal kutsuti mind koos Vaclav Klausiga (TTÜ dhc, üe) Venemaale, appi nende majanduse päästmisele. Pakkusime välja … ühetaolise tulumaksu kehtestamise. Illarionovile idee (sic! üe) meeldis ning kui ta 2001. sai Putini majandusnõunikuks, müüs ta selle Putinile edukalt maha.“ – suurepärane – vaevalt et ilma selle müügitehinguta Venemaa oleks olnud sellises barbaarses majanduslikus ebavõrdsuses koos anomaalse kapitali väljavooluga ning järjekordses majanduslanguses (muide üldteatavalt „idee“ seisab eelnõuna Kongressis juba poole sajandi ringis)
  • Lk304 „Kui kippus vaidluseks minema (Riigikogus 1993, üe), siis lõi platsi puhtaks … Valve Kirsipuu. Minu mäletamist mööda (sic! vilets toimetamine sest ilmselt vist mtk Kirsipuu tekst, üe) sekkus Mart seaduse tegemisse kaks korda. Üks kord oli see, kui ma tegin ettepanku kaotada ära ettevõtte tulumaks. (muide ka prof Gräzin on väitnud et tema tõi selle ettepaneku siia maale, üe) … Hiljem see muudatus sai siiski tehtud, ja kohe suurenesid välisinvesteeringud. See raha oli tegelikult välismaale kanditud raha, mis tuli kodumaale tagasi.“ – kae nalla – üldiselt ollakse makro-ökonoomikude hulgas arvamusel et välja „kantimisele“ pööras alles pärast kasumimaksu kaotamist sellega seoses siin teiste liikmesriikide suhtes kaabakaliku maksuparadiisi loomist (siin saavad hargmaised korporatsioonid oma kasumid maksudest puhtaks loputada) oma rahva/maksumaksja vaesustamise ning konvergentsi jätkusuutlikkuse kestlikkuse riskide süvendamise hinnaga (EP andmetel on paberite järgi varsti juba ligemale 30 miljardit Maarjamaa investeeringuid piiritaga: https://www.eestipank.ee/publikatsioon/maksebilansi-ja-investeerimispositsiooni-luhikommentaar/2014/eesti-2014-aasta-maksebilanss-rahvusvaheline-investeerimispositsioon-ja )
  • Lk309 „Siis viis ühetaolise tulumaksu minu (sic! üe) soovitusel sisse ka Slovakkia … (taevane arm – meie ilmselt võtsime eeskuju Sloveenia mitmete reformide pealt, vähemalt mäletan et postPhD Hanssen käis sealt oma rahale ülemineku kogemusi hankimas, üe) … Praeguseks on pea kolmandik Euroopa Liidu liikmesriike ja terve hulk (sic! üe) Euroopa Liidu liikmekandidaate üle läinud ühetaolisele tulumaksule.“ – kas keegi võiks seda väärt uudisteavet edasi anda ka Eurostatile või vähemast eeskujuks Põhjala kiratsevatele ning teadusvaeguses virelevatele sotsiaalse turumajanduse hoolekande heaoluriikidele – see kindlast aitaks meie inimkapitali miljardites sinnavoolu peatselt talitseda :==).
  • Pt 19 Moraal: a) Friedman’i hüpotees kuuekümnendatest et maksud olgu lihtsad ja madalad sest inimesed teavad ise paremini kui valitsused – tugines postulaatidel et ühiskonna kõige väetimate eest on hästi hoolitsetud ning rikaste käest võetakse nii kõrgeid makse kui need on nõus maksma – seega utoopilise arenenud turumajandusega tugeva (võtab makse nii korporatsioonidelt kui ka plutokraatidelt ja hargmaistest pankadest rääkimata) teaduspõhise riigi tingimustes – mis veelgi olulisem: riigis ei esine oluliselt moraaliriskilisi agente (nt kas asjatundmatuid ega kiskjalikke majandusagente ega majandusteavet strateegiliselt manipuleerivaid trollisid jne) b) Eesti duaalse majandustransitsiooni (barbaarsest okupantlikust moraaliriskilisest hetroetnilisesest plaanimajandusest demokraatlikku turumajandusse -ning sealt tsiviliseeritud leebe ebavõrdsusega sotsiaalsete turumajanduste teaduspõhiste küberneetiliste mehhanismidega liitu – (nt viimatiseks Euroopa Semestri Mehhanism ja ESM jne) tingimustes kõik need/taolised eeldused puudusid – eriti puudusid rahval ning eriti poliitikutel teaduspõhised teadmised kapitalismi utoopiatest c) NB! küberneetika isa matemaatik Norbert Wiener juba neljakümnendatel teaduspõhistes/matemaatiliselt konjekteeris homoöstaasi alal („Küberneetika“ 1961 lk197) et „Keskmine inimene on üsnagi mõõdukalt arukas, niipalju kui puutub asjadesse, mis ulatuvad tema otsese tähelepanu alla … “ paraku rahvamajanduslike transitsiooniprotsesside juhtimise poliitika ning optimaalsete sotsiaal-majanduslike mehhanismide disainimine jäävad ikkagi ainult ja ainult vastavate erialade rahvusvaheliselt tunnustet asjatundjate pädevusse – ning Wiener samas rõhutab et see nõuab „keerukamaid mehhanisme“ – nt väga targalt on ka PS paragrahvis 106 klausel et maksustamise küsimused ei kuulu primitiivsete rahvahääletuse alla – seega ka mitte valimiskampaaniate ega populistliku poliitkonkurentsi kompetentsi (rääkimata masside meeleavaldustest) ning arutles verbaalselt ka lollide ning kaabakate koosluste mängureeleid – kuid kisjalikkuse rangelt formaliseeritud mudeliteni jõudis alles kaheksakümnendate keskel Jean Tirole – Nobelist 2014) d) täiesti kahetsusväärselt ei leia lugeja „Pöörde“ Nimeregistrist isegi mitte transitsiooniseaduste arvukate eelnõude  ühte olulist autorit majandusprofessor Mereste’t  ja nii nt Pt 19-st loeme: „Nii ma jõudsin maksuseaduste protsessi väljatöötamise juurikani, ameeriklaste poolt meile saadetud Thomas Hartini.“ (sic! Nimeregistri järgi Hart)  e) kuigi mälestuste raamat – siiski elementaarne osundamise korrektsus peaks kehtima eriti kui jutt kaldub maksuseaduste valda ja selgelt välja ütlema et oluliselt vähetuntud ameeriklane koostas selle proportsionaalse tulumaksu seaduse eelnõu ning kohalikke tippasjatundjaid ei lastud üldse plõksuma, muide tore mees oli “Tom” tõesti (täiesti mitteametlikes seltskondlikes kontaktides vähemalt) ja võib-olla siiani nii.
Advertisements

aprill 22, 2015 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: