Ülo Ennuste majandusartiklid

Üks Eesti Utoopia

ETOOPIA* (Eesti Utoopia) – seekord justkui ilma teadusdimensioonita

Tõepoolest: Et Eesti oleks teaduspõhine – see dimensioon selles utoopias näikse täielikult puuduvat ning järelikult puudub ka range loogilisus selles „Etide“ kobaras. Nt et õigustakse küll elanike mõõtmist väärtuste põhiselt – kuid samas ei õigustata nende lahterdamist – et justkui ei tohi õiguslikult isegi vastutustundetuid või isegi kiskjalikke tüüpe õiglaselt nimetada vaenlasteks? Mis veelgi olulisem et teadusrakursist näib selles ETOOPIA puhul ununenud olevat Eesti kuulumine ühte suure solidaarse majandusliidu Toopiasse*** (milles nõue et lahendid leitakse mitte ainult jõudu kasutamata – vaid – et leitakse teaduspõhiselt (mitte politikaanelt õiglaselt vaid eeskätt Nobeliste järgides – k.a Krugman :==)

Muide taoline obskurantistlik suundumus näib meil poliitikas üldse parajasti prevaleerivat sest väidetavalt nt värskes Koalitsioonileppes „teadus“ puuduvat ja vastav minister olla Brüsselis nimetanud ennast teadusrahade väljakauplemise juures ainult Haridusministriks – et õige kah et mis teadusminister sa ikka oled kui teaduskraadigi pole!

Muideks igasuguste rahvuslike utoopiate disainimisel täpselt rätsepa moodi on olulised alused just rahvusvaheliselt tunnustet sotsiaalteadlaste mudelid** ning IT ajastul eriti sotsiaal-küberneetilised mehhanismid Wiener’i 1948 alusel: niisiis vaatame keda me meie ETIS.ee veergudelt tähestikuliselt leiame vastavaid rahvusvaheliselt tunnustet suurima kaliibriga kujusid kes võiks Eesti Utoopiaid produtseerida teaduspõhiselt ning mitte unustades ka Eesti kuulumist teatavasse majandus-rahandusliitu

A-tähe alt justkui ei kedagi aga B-tähe alt rikkalikult – Mainori Prof Hanon Barabaner kui arvukate-arvukate  välismaiste nukataguste akadeemiate autegelane ja PHD (vt kah https://et.wikipedia.org/wiki/Hanon_Barabaner (wikipedia järgi eesti majndusteadlastest ületab teda vaid Valeri Paulman kui NSVL inimsusvastase putshitide valitsuse minister 1991) – H.B. meil tuntud ka kui ajakirjanduses väidetavalt rahvusvaheliselt teaduskraadidega  kaubitseja)  – Erkki Bahovski (osalenud mingis rahvusvahelises humanitaarprojektis) jne nt peaks olema ka Akad Bronshtein – maailmakuulsatest edasi TÜ Prof Gräzin (nt tööga Gräzin, Igor (2015). Eksistentsialnaja sushnost pravo v teoorii Franza Kafki . Pravovedenie, 1 – 5. [ilmumas]) – jne jne ning nende hulgas lakunud Akad Mereste (Etis’est lahkunud koos oma surematute magnum opus „Leksikon 2003“ üle 1000lk – peaks olema alus mistahes utoopia koostajale)

*) Lisa: ETOOPIA                                                                                    

Millist Eestit me tahame?

Tahame:

Et Eesti on õigusriik, kus kohus on õiglane ja lahendid samuti.
Et Eesti ei lähe pankrotti ega vaju hukutavasse pöörisesse.
Et omavahelised vaidlused lahendatakse vägivallata.
Et me mõõdame inimesi nende väärtuste, oskuste ja hoiakute järgi, mitte päritolu, usu ja emakeele põhjal.
Et me ei lahterda oma rahvast õigeteks ja teisejärgulisteks, erinevate maailmavaadetega vaenlasteks või väärtusetuteks.
Et igal inimesel Eestis on vaba voli jääda iseendaks. Igal inimesel siin on õigus vabadusele ja vabaduse viljadele, oma arvamustele ja tõekspidamistele, ka siis, kui need erinevad sinu enda arvamustest ja tõekspidamistest.

– See more at: https://www.president.ee/et/ametitegevus/koned/11432-2015-06-23-08-43-26/index.html (kahjuks avalikkusele pole teada selle kontseptsiooni autoreid)

**) Siinkohal tuleks meie utoopiaeliidile meelde tuletada et kapitalismil on mitut klastri tüüpi (nt anglo-ameerika; põhjala, kontinentaalne, ladina-euroopa jne klastrid) – erinevate sega-mehhanismidega (nii turu kui ka direktiivsetega kombineeritult – ning resultaadina erineva majandusliku ebavõrdsuse ning heaolutasemega. Muideks kapitalismi utoopia (vt nt Nobelist  J. E. Meade – agatoopia) järgi ideaalses kapitalismis ei ole ei palkasid ega pensione ega lastetoetusi ega mingit lennukitelt raha laialipuistamist – kõik elavad kapitalistidena oma dividendidest sünnist surmani – ja keegi ei saa kunagi kurta et kapitalismi on riigis hakanud vähemaks jääma nagu parajast üks meie eriti kõrge pangategelane dotseerib.

Selge et Meade’i ideaalmudeli (vt Meade, J. E. (1989). “Agatopia: The Economics of Partnership”- Aberdeen University Press) jätkusuutlikkuseks peab see sisaldama äärmiselt keerukat koordineerimismehhanismi ehk teiste sõnadega paksu riiki ning väga tsiviliseeritud sootsiumi (nt laps saab  sündimisest peale riigi poolt kingitusena aktsiaportfelli ja perekond peab seda pühalikult jne). Muide Friedman tegi oma teooriate loomisel endale asja lihtsaks lähte eeldustega et riik hoolitseb tsiviliseeritult kõige väetite eest ning selleks maksustab rikkaid nii kõrgelt piirini kui nad on nõus maksma (muide Meade on oluliselt panustanud eeskätt nii majandusliitude kui ka rahvuslike segamajanduste majanduste sisemise tasakaalu teooriatesse – vt nt http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/economic-sciences/laureates/1977/meade-lecture.html )

On kerge näha et kui Meade’i ja Fridman’i mudeleid tõlgendada asjatundmatult või manipuleeritult mingi  klike huvides nt eriti valimiskampaaniates asjatundmatu elektoraadi manipuleerimiseks – siis – on kerge täiesti vastutustundetult väita et kõige kõrgemal teoreetilisel tasemel ei olda ühte meelt kapitalismi mehhanismide küsimustes ning mehhanismide optimaalse disainimisega peavad hakkama tegelema teaduskeskuste ning ELi vastavate institutsioonide asemel (nt ESM&ES mehhanismid) hoopiski majandusliitude Meade’i teooriast (Amazon’is on parajasti müügil tema monograafiaid 10 lk ulatusega loetelus) ja mastaabiefektide ning riskide alal moodsate nt Phelps-Krugman’like makroteooriate alal täiesti ebakompetentsed jääkeldrid ning põhuküünid. Ja seda eeskätt hargmaiste pankade huvides tegutsevate nurgataguste doktorite „analüüside“ alusel ning kasvõi riigikohtute toetusel suveräänsuse määra maksimeerimiseks

Hea näide taolistest protsessidest on meil nt euro ja euro-ala kokkukukkumise nägemusarvamuste rahvuslikult vastutustundetust levitamisest (vastavalt sõnavabadusele) eeskätt kõlvatult ja rahvuslikult eksitavalt pankade/börside/kullakaupmeeste/jne huvides. Meie juhtivate eliitgeeniuste järgi pidid mõlemad kindla peale kokku kukkuma juba vähemalt poolteist aastat tagasi – kuid nägemuste produtseerimine jätkub ja jääb jätkuma sest manipuleerijate arvamuses on nende absoluutselt õigete prohvetluste nurjamises otseselt süüdi ainult nii kapitalismivaenulikud lumpensotsid kui ka neid sekundeerivad täiesti asjatundmatud Nobelistid

Ja alati tasub meeles pidada et kodumaise kogutoodangu juurdekasvu tempo on eriti kriisijärgse neo-normaalsuse mõistes sisuliselt pelgalt täiesti kolmanda sordi näit tegeliku kodumaise majandus-tõusu ning majandus-heaolu peegeldamises ning jätkusuulikkuse projitseerimisel – seda eriti äpardlike tõrgetega teadustühiste majandusmehhanismide poliitika praktiseerimisel (mis tingivad eeskätt majandusliku ebavõrdsuse tegelikku süvendamist ning nii anomaalse tööjõu väljarännet kui ka finantside slikerdamist piiritaha ning vaegstatistika tingimustes mis jätab tumedaks isegi et kui palju investeeringuid läheb piiritaha jne) ning ebakvaliteetses poliit-ökonoomiliselt manipuleeritud rahvuslikus teadmusstruktuuris mis suuresti sisaldab eneseupitamiseks meid toetavatele liikmesriikidele ja Nobelistidele kurjakuulutavaid eksitavaid kraaksatusi.

August 16, 2013 Posted by Ülo Ennuste | UncategorizedLeave a comment | Edit

***) uuematest majandus-rahaliidu utoopiatest vt ka  http://ec.europa.eu/priorities/economic-monetary-union/docs/5-presidents-report_en.pdf

Advertisements

juuni 25, 2015 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: