Ülo Ennuste majandusartiklid

Utoopia

Coetzee’ Pagula Utoopia

J.M. Coetzee romaanis „The Childhood of Jesus “* (esmatrükk vist 2013) sisaldab Utoopiat/mudelit kummalisest kuid tsiviliseeritud rahvusvahelisest pagulakompleksi Tsoonist – millel siiski näib justkui majanduslikku jumet olevat:

  1. asukoht: vaese Riigi (ei oma laiemat tõmmet majanduspagulusele) hõredalt asustatud soojas (ei küttekulusid) rannavöötmes suure sadamaga (odav transport külje all nt tohutute jahulaadungite kohale vedamiseks)
  2. funktsioneerimise põhimõtted: ei mingit Integratsiooni (seega selles mõttes väheste kuludega) ega klassivahede ning etniliste idiosünkraatiate konvergeerimist nii pagulaste endi vahel kui ka kohalike suhtes (odav ning ei seo pagulasi mingi võrdsuse ega vendlusega pikemaks, seejuures ainult kohalikud on tsoonis ametnikud, õpetajad, arstid jne)
  3. struktuur: okastraataiaga Vastuvõtulaager kus toimub mitmenädalane meditsiiniline kontroll ning kohaliku keele miinimumõpe jne
  4. edasi põhimassile vaba olme/töö Üldlaager kus vägagi kehv ning maitsetu toit (ilma lihata) on prii ning ka primitiivne majutus ning väike rahaline pajuk – füüsiline töö üldiselt kindlustatutud ja on vabatahtlik ning sümboolse rahalise tasuga – pagulaste eliidile (ilma lasteta) on Erilaager (nagu meil okupatsiooni ajal) kus on parem toit ja kokteilid, tennisväljakud, autolaenutused jne) ning sinna sissepääs on okastraadiga tõkestatud – Koolilaager okastraadiga
  5. Tsoonis on poed kus müügil kah lihakonservid ning maitseained jne kuid mitte alkohol, Tsoonis on varustust korraldav Kontor ja on Meditsiinikeskused kus ka meditsiiniliselt tarvilik seksuaalne teenindamine (suure bürokraatiaga) seejuures kohalikega midagi taolist ega midagi erootilist üldse ei tule kõne allagi
  6. Kokkuvõttes kõik on selles Utoopias nii seatud et viisakalt/tsivilisseritult suunatakse pagulast võimaluse korral nii Tsoonist kui ka vist Riigist edasi/tagasi** pagema – et vastavate rahastavate rahvusvaheliste organisatsioonide (nt utoopiliselt ÜRO) kulutusi mitte liialt suureks ajada.

P.S.:  Coetzee on tuntutult-teatult äärmiselt rafineeritud ning sügavmõtteline – nt tegelast nimega „Jesus“ romaanist ei leia nagu ei saa sealt õhkagi sotti et kuidas selles Riigis mujal üldse elu käib või kuskohalt ikkagi jahu kummitavate lavadega tuleb mida meelega käsitsi lossitakse :==).

*) amazon.com: A major new novel from the Nobel Prize–winning author of Waiting for the BarbariansThe Life & Times of Michael K and Disgrace

Nobel laureaate (2003) and two-time Booker Prize winner J. M. Coetzee returns with a haunting and surprising novel about childhood and destiny that is sure to rank with his classic novels.

Separated from his mother as a passenger on a boat bound for a new land, David is a boy who is quite literally adrift. The piece of paper explaining his situation is lost, but a fellow passenger, Simón, vows to look after the boy. When the boat docks, David and Simón are issued new names, new birthdays, and virtually a whole new life.

Strangers in a strange land, knowing nothing of their surroundings, nor the language or customs, they are determined to find David’s mother. Though the boy has no memory of her, Simón is certain he will recognize her at first sight. “But after we find her,” David asks, “what are we here for?”

An eerie allegorical tale told largely through dialogue, The Childhood of Jesus is a literary feat—a novel of ideas that is also a tender, compelling narrative. Coetzee’s many fans will celebrate his return while new readers will find The Childhood of Jesus an intriguing introduction to the work of a true master.

**) http://www.ft.com/intl/cms/s/0/11b96604-3c1b-11e5-8613-07d16aad2152.html#axzz3i6w5J2Um

ja

http://www.ft.com/intl/cms/s/2/bd4a767c-1b99-11e5-8201-cbdb03d71480.html

Advertisements

august 2, 2015 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: