Ülo Ennuste majandusartiklid

Märgukiri 8.IX 15

Pooleldi halb ja pooleldi hea ootamatus: EL Komisjoni Sügisprognoos 2015:

http://ec.europa.eu/news/2015/11/20151105_en.htm

  1. Üllatusena projitseeritakse 2015. nii EL28 keskmise kui ka Eesti Kodumaise Kogutoodangu (GDP) Juurdekasvutempod võrdseteks: kokkulangevalt 1,9% – niisiis Eesti beeta-konvergents EL28 keskmise üle aastate on kahetsusväärselt langenud nulli ning sigma-konvergents on veelgi kahetsusväärsemalt tugevalt miinustesse (vt P.S.*); hea selle juures on et meie politikaanidel ning igat masti sharlatanidel muutub keerulisemaks eksitavalt globaalselt kehkenpüksitada nagu Eesti oleks tänavu jälle olnud – tänu nutikale Valitsusele, e-Riigile, e- Residentsusele jne -ning seda vaatamata Soome „suhtviletsale“ majandussituatsioonile, vaatamata meie tööjõu väljarändele (eeskätt palgavaesuse tõttu), tasakaalutule maksusüsteemile, rahvusliku teadmusruumi süvenevale hägustumisele (eeskätt putinoidtrollide vaba tegutsemise tõttu Kremlis treitavate faktoidide levitamisel) – vaatamata HübriidSõjas sanktsioonide esirindel olemisele ning teaduskulutuste rekordilisele kärpimisele jne jne  – siiski jälle majandusarengu kiiruse poolest ELi tipus (tänu petlikule % statistikale*)
  2. Samas on meeldiva üllatusena et 2015. Soome majandus ilmselt enam ei lange – kuid puudusena kahjuks ka Sügisprognoos ei avalda võimalikke prognoosiriske liikmesriigiti – kuigi Eurotsooni kohta tervikuna seda juba teeb; kahjuks puuduvad ka maksebilansside prognoosid mis võiks anda aimu et milline osa Rahvuslikust Netotulust (NNI) jääb kodumaiseks kasutamiseks – ning kuigi Eesti kohta vihjatakse et „majanduskasv on maksurikas“ – kahjuks ikkagi jääb märkimata et kuidas see võiks mõjutada meil majandusliku ebavõrduse suundumusi – seega rahvusliku sotsiaalkapitali/eetose taset
  3. Kokkuvõttes näib et see prognoos jääb ajale jalgu: ilmselt ei arvestata HübriidSõja riske (eriti nt Venemaa puhul nt siin on 2016 juurdekasv positiivne aga Economistil võimalik langus kuni 2% ja samuti Soome ja Eesti puhul kuna need on üliriskantse Venemaaga kõrvuti jne; on endiselt fragmenaarne: ilmselt ei arvestata piisavalt sotsiaa-küberneetilisi aspekte (nt kasumimaksu paradiiside peatset direktiivset livideerimist ELis koos sellest tulenevate maksbilansside transformatsioonidega); puudulikult arvestatakse ning suure hilinemisega sotsiaalseid indikaatoreid (ebavõrdsust, rahulolu jne) jne.

P.S.: Nt EL29 keskmise GDP pc 26 tuhat eurot 2014:

http://ec.europa.eu/eurostat/tgm/table.do?tab=table&init=1&language=en&pcode=tsdec100&plugin=1

– juurdekasv 2010 püsihindades 1,9% on  ca 0,5 tuhat eurot –  ja vastavalt Eestis 13 tuhande pealt 1,9% on ligemale 0,3 tuhat – niisiis vastav Eesti langemine ELi keskmise 2015. suhtes 0,2 tuhat eurot. Tegelt on sisuliselt langemine veelgi suurem sest Eestis on kodumaiseks kasutamiseks jääv NNI pc suhtväiksem kui ELis keskmiselt ning Eestist väljakanditav NNI pc suhtsuurem (nii muude „investeeringute“ petunimetuste arvelt kui ka Valitsuse poolt dupinghindadega ekspordi arvelt kui ka Valisuse poolt hargmaiste institutsioonide (korporatsioonide ning finantsinstitutsioonide jne) subsideerimist (sh Venemaa kontrolli all olevaid siinseid residente) kuid selle kohta EP statistikat ei avalikusta).

Advertisements

november 8, 2015 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: