Ülo Ennuste majandusartiklid

Memo 2.VI 17

Kuidas meil nende rahvuslike rände ja hargmaistumise probleemidega tegelikult ikka on

Inimarengu Aruandes 2017 võetakse kokku järgmised rände ja lõimumise olulisemad järeldused nt nagu:

 • „Eesti arengul on kaks külge: heaolu on kasvanud kiiresti, kuid jaotub inimeste vahel endiselt ebaühtlaselt.“ – tegelt mitte enam „endiselt ebaühtlaselt“ – vaid viimatistel aastatel üha ebaühtlasemalt (Eurostat) vastupidiselt EL/28 üldistele suundumustele. Muide – karta on et Aruandes heaolu mõistetakse ebakompetentselt/teadusvaegselt sest nt Eestis puudub siiani nt kodumajapidamiste varade regulaarne ametlik statistika sh inimkapitali statistika, samuti puudub rahvusliku sotsiaalkapitali statistika (suurest teadusvaegusest) – ja mis veelgi hullem – GDPst oluline osa lekib kodumaisest majandusest väljamaadesse nagu samas ka kõige olulisem rahvuslik ressurss: põlisrahvuse anomaalse väljarände näol (seda nii eeskätt terroristlikust okupatsioonist pärineva majanduskitsikuse kui ka rahvusliku struktuuri venestatuse invaliidsuse tõttu + jõustatud sotsiaal-küberneetilise süsteemi teaduslageduse tõttu (tohutu lõhe meil makroökonoomika ning teadusvaenuliku populistlik-partokraatliku majanduspoliitika vahel + ängid hübriidsõja rünnakutest (eesätt informatsioonilistest) ning eksistentsiaalsetest riskidest jne: vt nt https://yloennuste.wordpress.com/ )
 • „Eesti rahvastik püsiks praegusel tasemel, kui kasvaks sündimus ning ka saabujaid peab olema rohkem kui lahkujaid. Seda nimetame rändesõltuvuseks. Rändesõltuvus on eriti tuntav tööturul, sest isegi kui sündimus kasvab, jõuavad täna sündivad lapsed tööturule 25 aasta pärast.“ – „eesti rahvastik püsiks praegusel tasemel“ – esiteks seda ainult elanike arvu poolest – inimvara poolest aga teaduspõhiselt mitte sest immigrantide positiivne aktiivsus on madalam põhielanikkonnast ning negatiivne vastupidiselt – seda eriti hübriidsõja eesrindel kus osa venekeelsest elanikkonnast on vaenulikult meelestatud. Suur häda on selles nn diplomaatiliselt parketi-kõlbliku poliitika peab mööda hiilima igasuguste sulide ning negatiivsete diasporaade tegevuse ilmutatud käsitlemisest (ibidem)
 • „Eesti- ja venekeelse elanikkonna sotsiaalsed sidemed on endiselt puudulikud. Ühtne eesti lasteaed ja kool saavad olla lõimumise käivitajad, tööturg elluviija ning lõimumise edukust mõõdab see, kui eri rahvusest inimesed soovivad ja saavad elada samades piirkondades.“ – prof Tammaru et al. ühe hiljutise ingl uurimuse alusel (mida Aruandes ei osundata: Mägi, Kadi; Kadri Leetmaa, Tiit Tammaru, Maarten van Ham (2016) „Types of spatial mobility and change in people’s ethnic residential contexts“ – DEMOGRAPHIC RESEARCH VOLUME 34, ARTICLE 41, PAGES 1161−1192 PUBLISHED 28 JUNE 2016 http://www.demographic-research.org/Volumes/Vol34/41/ DOI: 10.4054/DemRes.2016.34.41: http://www.demographic-research.org/volumes/vol34/41/default.htm  ) näib et venekeelne elanikkond eelistab kontsentreeruda (ilmselt arvestades ka hübriidsõja arenguid) – seega ei soovi elada „samades piirkondades“- sellest tõsiasjast aga Aruanne püüab mööda hiilida ning nt NLi okupatsiooni aegsed inimsusevastased kuriteod suuresti mahavaikida (nt küüditamised ja muud genotsiidi ning sõjakuriteod põliselanike kallal nt Peep Varju (2013) Eesti laste küüditamine Venemaale 14. juunil 1941 kui genotsiidi- jasõjakuritegu. Sihtasutus Valge Raamat, Talinna Raamatutrükikoda, 116 lk, Tallinn 2013: http://www.digar.ee/arhiiv/nlib-digar:134869 ) kuid Aruandes nähtavasti püütakse kommunistlikust terrorist mõnevõrra mööda vaadata.
 • „Avatud maailmas ei kattu enam riikide territooriumid, kodanike elukohad ning inimeste ja ettevõtete tegevusruumid. Tänapäeva Eesti on hargmaine, kus omavahel tihedalt suhtlevad kogukonnad ja inimesed asuvad nii Eestis kui ka välismaal. Ka paljud Eesti ettevõtted on muutunud rahvusvaheliseks ning üha rohkem on ettevõtteid, kes määratlevad oma koduturu juba sünnihetkel rahvusvahelisena.“ – hübriidsõja (eriti info- ja küber-rünnakute) tingimustes suur hargmaisus nõuab et sulide ja terroristide puhul absoluutseid elanike ning kapitalide liikumis- ja sõna-vabadusi tuleb piirata nii moraalselt kui majanduslikult ning ka jõuga (nt mitmed Euroopa Parlamendi Raportid). Kahetsusväärselt hübriidsõja tingimustes tuleb meil kui post-koloonial      (Ahlerup, Pelle; Gustav Hansson (2011) „Nationalism and government effectiveness“ – Journal of Comparative Economics Volume 39, Issue 3, September 2011, Pages 431–451 ja Thorsten Janus, Daniel Riera-Crichton (2015) Economic shocks, civil war and ethnicity. – Journal of Development Economics 115 32–44.) piirata ka mõningaid demokraatlikke rändeid ning kapitalide siirete mõningaid turumajanduslikke vabadusi (nt eriti Venemaa kontrolli all olevate siinsete tütarettevõtete kapitalide väljavedu maksustamata kujul – vt ES vastavaid Tabeleid).
 • Makroökonoomilisest ning sotsiaal-küberneetilisest rakursist jätab Aruanne kõvasti soovida: esiteks prognoosidel puuduvad teadusloogilised usalduspiirid (Puur näib rakendavat poliitsobivaid usalduspiire), teiseks kasutatu on vanu ja vananenud statistilisi andmeid (nt 2015 kohta kasutatakse registripõhist väljarännet 5 th elanikku – kusjuures ametlik statistika kasutab bilansipõhist 14 th) täielikult puudub institutsionaalsete ja hübriidsõjalise faktorite arvestamine väljarände mõjutamisel ning väljaränne talitsemise käsitlemine, mis kõige olulisem – „unustatud“ on mitmete eesti autorite vastavate asjakohaste oluliste publikatsioonide osundamine.
 • P.S.: soovitaks enne teksti ingl avaldamist eelrentsenseerimist nt kas Poolas/Saksamaal (kahekordselt pimedaks arvustuseks) ning selle järgi vastavat korrigeerimist.
 • LISAKS:Forrester, Jay W. (1998) Designing the FutureUniversidad de Sevilla Sevilla, Spain, December 15, 1998, Copyright © 1998 by Jay W. Forrester, Permission granted for copying and electronic distribution for non-commercial educational purposes.Fukuyama, Francis (2014) Political order and political decay. FARRAR, STRAUS AND GIROUX,  NY: 658. Gagliardi, Francesca (2016) „Institutions and economic change“ – Journal of Comparative Economics 0 0 0 (2016) 1–3  (in Press).

  Giegerenzer, Gerd (2014) Risk Savvy. ALLEN LANE: 322.

  Gregory, Paul R., Philipp J.H. Schröder, Konstantin Sonin (2011) „Rational dictators and the killing of innocents: Data from Stalin’s archives“ – Journal of Comparative Economics 39 (2011) 34–42.

    HANSEN, BRADLEY A. and MARY ESCHELBACH HANSEN (2016) „The historian’s craft and economics“ – Journal of Institutional Economics / Volume 12 / Issue 02 / June 2016, pp 349-370.

  Hansson, Ardo (2016): http://www.eestipank.ee/en/press/symbiosis-economic-policy-and-statistics-important-identifying-crises-says-ardo-hansson-25042016

  Hodgson, G. (2007) “Evolutionary and Institutional Economics as the New Mainstream?” – Evolutionary Institutional Economics Review, 4(1): 7-25.

  Hurwitcz, Leonid et al. (2007): http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/economic-sciences/laureates/2007/advanced.html

  INTERNATIONAL COMMISSION FOR THE INVESTIGATION OF CRIMES AGAINST HUMANITY (2006) ESTONIA 1940-1945TALLINN 2006: http://www.historycommission.ee (NB: p1126 ).

  INTERNATIONAL MONETARY FUND (2009) Balance of Payments and International Investment Position Manual

  Sixth Edition (BPM6).

  Kahan, Dan M., Asheley Landrum, Katie Carpenter, Laura Helft, Kathleen Hall Jamieson (2017) „Science Curiosity and Political Information Processing“ – Political Psychology“ –  38: 179–199, doi:10.1111/pops.12396, http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/pops.12396/epdf

Advertisements

juuni 2, 2017 - Posted by | Uncategorized

Kommentaare veel pole.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: